Trafik Kazası mağdurları aracılara vekalet verirken dikkatli olmalıdır.

Trafik kazası nedeniyle maluliyeti oluşanlar, kusurlu araçların Karayolları Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortasından (trafik sigortası) kalıcı sakatlığa maruz kalanlara ödenecek olan tazminatlar için iş takipçilerine vekalet vermektedir.

Trafik kazası Avukatına verilecek vekaleti ile iş takipçilerine verilecek vekaletler arasında hukuksal içerik olarak bir çok farklılık bulunmaktadır. 

Avukatların,genel vekaletname ile bankalardan hesap açma banka hesaplarından para çekme yetkileri özel olarak verilmedikçe yoktur. Ancak takip ettikleri işler nedeniyle ödenecek tazminatların kendi hesaplarına yatırılıp sonra mağdurlara aktarmak için para çekme yetkisi bulunmaktadır. Bu yetki ile T.C: hudutları içerisinde bankalardan hesap açma ve bu hesaplardan para çekme yetkisi yoktur. Yalnızca kendi yaptığı işler nedeniyle tahsil yetkisi vardır.

İş takipçilerinin bazıları, vekaletlerine bankadan hesap açma ve hesaptan para çekme yetkileri almaktadır.Bu yetki ile sigorta şirketinden yatacak tazminatları, mağdurların bilgisi dahilinde olmadan bankadan hesap açıp-çekerek almaktadırlar. Bu nedenle mesleki sorumluluğu olmayan bu kişiler adına vekalet vermek mağdurlar için büyük bir tehlike arz etmektedir. Vekaletnamelerdeki özel yetkiler bu açıdan kontrol edilmelidir. 

Bu tür hususlarda karşılanmış, vekalet vermiş kişilerin mutlaka bir avukattan hukuki destek olması gerekmektedir. 

 

 

Yorumlar

Yorum Yap