Suriyelilerin trafik kazasında yaralanması ve vefat nedeniyle tazminat hakları var mıdır?

Suriye vatandaşlarının trafik kazası nedeniyle tazminat ödenme şartları:

                Ülkemizde meydana gelen olaylarda Suriyeliler yaralanmakta ya da vefat etmektedir. Suriyelilerin trafik kazasında yaralanması ya da vefat etmesi halinde tazminat hakları bulunmaktadır. Suriyeli göçmenler, bu haklarını elde etmek için hukuki yollara başvurmaları gerekir.

Suriyelilerin trafik kazasında yaralanması             :

                Yaralanması nedeniyle hem kusurlu aracın trafik sigortasından maddi tazminat hem de kazaya sebebiyet veren şoför ve kusurlu aracın işletenine karşı maddi ve manevi tazminat hakları bulunmaktadır. Kaza nedeniyle kalıcı bir sakatlığın oluşması gerekmektedir. Geçici sakatlıklara ödenen tazminatlar çok yüksek değildir. Bu nedenle kalıcı sakatlığın derecesi, tazminatın yüksekliğine etki etmektedir.

Trafik kazasında yaralanan Suriyeli göçmenlerin yapması gerekenler:

                Suriyeli göçmenlerin bir çoğu Türkçe bilmemektedir. Bu nedenle tazminat işlerini bir avukat aracılığıyla takip etmek isterlerse kazaya ilişkin bilgilerle avukata ulaşması gerekmektedir.

1-Tazminat için bir avukata danışmak,

2-Yasal olarak hakkı olup olmadığının tespiti,

3-Hakkı varsa Avukat’a vekalet çıkartılması, (bu işlem türcüman ile noterde yapılmaktadır.)

4-Avukat ile sözleşme imzalanması, (arapça ve Türkçe sözleşme imzalanması.)

5-Avukatın tazminat için hukuki iş ve işlemlere başlaması,

6-Tazminatın tahsil edilmesi,

7-Tazminatin Suriyeli mağdura ödenmesi.

Not        : Tazminat işlemlerini vekil olmadan takip edebilirler fakat hukuki prosedür, zaman ve tazminat miktarı açısından bir vekil ile yürütmeleri kendileri için önem arz etmektedir.

Trafik kazasında vefat eden Suriyeli göçmenlerin yapması gerekenler:

Suriyeli göçmenlerin yapması gereken vefat edenin yakınlarının hakları olup olmadığının tespiti için bir avukata başvurması gerekmektedir. Avukat aracılığıyla ya da bizzat hakları olduğu tespit edildiğinde tazminat için hukuki iş ve işlemleri başlanılması gerekmektedir. Suriyeli göçmenlerin vefatı nedeniyle yakınların tazminatında en çok karşılaşılan problem, yasal olarak mirasçıların tespitidir. Suriye Devletinden bu belgeler temin etmek kişinin daha önce ikamet ettiği yere göre kolaylık ya da zorluk olmaktadır. Fakat, yakını ya da ailesi olduğunun ispat edildiğinde trafik kazasında vefat eden Suriyeli göçmenlerin tazminat hakkı bulunmaktadır. Trafik kazası tazminat hukukunda uzman avukatlar aracılığıyla bu tur işlemleri yaptırabilirler. Dikkat edilmesi gereken, yasal bir vekaletin avukata verilmesi ve sözleşmenin mutlaka avukat ile yapılması gerektiğidir. Aksi halde, avukat olmayan bir takım aracılar tarafından mağduriyet yaşayabilirler.

 

Google Translate Çevirisi:

حادث مروري للمواطنين السوريين
في بلدنا، أصيب سوريون أو جرحوا. يتعرض السوريون للإصابة في حادث مروري أو يكون لهم الحق في التعويض. يجب على المهاجرين السوريين اتخاذ إجراء قانوني للحصول على هذه الحقوق.
اصابة سوريين في حادث مروري:
ويشمل الضرر المادي وغير المالي لمشغل السيارة المعيبة والسائق الذي تسبب في كل من الضرر المادي والحادث الذي تسببت فيه السيارة المؤمنة بسبب الإصابة. يجب أن تحدث إصابة دائمة بسبب الحادث. التعويضات المدفوعة للإعاقة المؤقتة ليست عالية جدا. درجة الإعاقة الدائمة في هذا المجال تؤثر على ارتفاع التعويض.
يجب على المهاجرين السوريين:
المهاجرون السوريون لا يتحدثون أي شيء باللغة التركية. إذا أرادوا متابعة عمل التعويض عن طريق الخطأ عن طريق محام، فيجب عليهم الوصول إلى محام مع معلومات قائمة على الحوادث.
1-لاستشارة محام للتعويض،
2 - تحديد ما إذا كان الحق القانوني
3 - إذا كان هناك حق التوكيل للمحامي (تتم هذه العملية مع كاتب العدل للأنواع).
4. توقيع التخطيط مع المحامي (توقيع الخطتين العربية والتركية).
5-المحامي لبدء الأعمال التجارية والمعاملات القانونية للتعويض،
6 - التعويض المستلم،
7- دفع تعويض للضحية السورية.
ملاحظة: يمكن متابعة معاملات التعويض بدون وكيل، ولكن من المهم أن تقوم الشؤون القانونية والوقت وخطط التعويضات بالقيام بتوكيل هنا.
يجب على المهاجرين السوريين:
يجب على المهاجرين السوريين التقدم إلى محام لتحديد ما إذا كان أقارب المتوفى لديهم حقوق. المحامي مفتوح أو شرح شخصيا للحقوق. والمشكلة الأكثر شيوعا في التعويض عن وفاة المهاجرين السوريين وأقاربهم هي المشكلة القانونية للورثة. تقديم هذا الشيء من دولة سوريا، أو الإقامة فيه، أو أن يكون ذلك في حالة ملاءمة أو أن يكون في المقدمة. ومع ذلك، يحق للمهاجرين السوريين الذين لقوا حتفهم في حادث مرور غير معترف به مع أقاربهم أو أسرهم الحصول على تعويض. يمكن للمحامين الذين هم خبراء في قانون تعويض حوادث المرور جعل هذه الجولة التي تريدها. بعناية، يتم إعداد التوكيل القانوني للمحامي ويتم تأسيس العقد مع المحامي. خلاف ذلك، قد يكونون ضحايا من قبل فريق من غير المحامين

mail: info@altinelhukuk.com 

 

 

Yorumlar

Yorum Yap